RAMBO.pl
KIM JEST JOHN RAMBO?

John J. Rambo to postać stworzona przez pisarza, Davida Morrella. Rambo jest głównym bohaterem książki "First blood" ("Pierwsza krew"), a także czterech części filmu o jego przygodach a także dwóch nowel książkowych napisanych na podstawie drugiej i trzeciej części filmu (po ich premierze), napisanych również przez Davida Morrella.

John James Rambo - urodzony 6 lipca 1947 roku w Bowie, stan Arizona, pochodzenia indiańsko-niemieckiego (matka: Marie Dragoo - amerykanka pochodzenia Navajo, ojciec: Niemiec). Ukończył Rangeford High School, by następnie w 1966 roku wstąpić do Armii Stanów Zjednoczonych i zostać wysłanym do Wietnamu we wrześniu tego samego roku. W 1967 wraca do Ameryki. Po specjalistycznym szkoleniu (broń lekka, pomoc medyczna, rozpoznanie wroga, znajomość języków, pilotaż śmigłowca/helikoptera), pod okiem pułkownika Samuela Trautmana (jego późniejszego mentora, przyjaciela oraz towarzysza broni) zostaje jednym z najtwardszych sukinsynów Ameryki czyli Zielonym Beretem. Pod koniec lat 60-tych, Rambo zostaje odesłany do Wietnamu, gdzie zostaje schwytany, później przetrzymywany i brutalnie torturowany w obozie dla jeńców wojennych. Udaje mu się uciec w 1972, a w roku 1974 zostaje zwolniony ze służby Armii Stanów Zjednoczonych, gdzie działał pod kryptonimem Raven (Kruk) oraz Lone Wolf (Samotny Wilk). Po stoczonych walkach za linią wroga zdobył następujące odznaczenia: 2 Srebrne oraz 4 Brązowe Gwiazdy (Silver Star, Bronze Star – gwiazdy Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, przyznawane za odwagę w obliczu nieprzyjaciela, bohaterstwo lub przykładną służbę), 4 Purpurowe Serca (Purple Heart to odznaczenie wojskowe jest przyznawane w imieniu Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki tym, którzy zostali ranni lub zabici w czasie służby wojskowej) oraz Medal Honoru (Medal of Honor to najwyższe odznaczenie wojskowe przyznawane za wyjątkowe akty odwagi na polu bitwy). Podczas misji ulubionymi "zabawkami", z których korzystał John J. Rambo to między innymi nóż survivalowy i maczeta, karabin maszynowy M16A1, ciężki karabin maszynowy M60, AK 47 (popularny "Kałasznikov", w różnych odmianach), ręczny granatnik przeciwpancerny RPG-7, jednostrzałowy granatnik przeciwpancerny M72 LAW, łuk z tradycyjnymi i wybuchowymi strzałami a także koktajl mołotowa i miny M18A1 Claymore i różnego rodzaju granaty. Korzystał także z helikopterów, czołgu oraz ciężarówek wojskowych. Rambo jeździł także na koniu.

John J. Rambo to oddany żołnierz okrutnie potraktowany przez los (Wietnam pochłonął wszystkich jego przyjaciół, w tym Delmare Barry'ego, który zmarł na raka już po powrocie z wojny), a także przez amerykańskie społeczeństwo, które zamiast świętować zwycięstwo z przybyłymi do kraju żołnierzami, opluwało ich, wyszydzało, wpędzało w kompleksy i poczucie winy. Ten cały balast przyszło Johnowi rozładować w małym miasteczku Hope (akcja filmu "Rambo: Pierwsza krew"), gdzie musiał zmierzyć się przede wszystkim z samym sobą i demonami swej nie tak odległej przeszłości. Po tym incydencie zostaje zamknięty w więzieniu.

By odkupić winy (zrównanie z ziemią miasteczka Hope), Rambo zostaje wysłany na kolejną misję - tym razem do domu, czyli do Wietnamu (akcja filmu "Rambo II"). Celem misji było zlokalizowanie amerykańskich jeńców wojennych na terenie Wietnamu, gdzie według doniesień wywiadu nadal są przetrzymywani. Jednak Rambo zamiast tylko ich namierzyć i zebrać materiał dowodowy w postaci zdjęć wykonanych aparatem fotograficznym, postanawia ich uwolnić. Po nieudanym powrocie do Ameryki, Rambo po raz kolejny wymierza sprawiedliwość wadliwemu systemowi i jego przedstawicielowi, Murdockowi - biurokratą, który zajmował się wysłaniem Rambo na misję do Wietnamu. Podczas misji Rambo zakochuje się w jego przewodniczce po Wietnamie - Co Bao, która w tej samej akcji zostaje zastrzelona przez wietnamskie wojsko... a Rambo po zakończeniu akcji wyrusza w świat, aby odnaleźć spokój. Nie zaznaje go jednak na długo, gdyż w Tajlandii odnajduje go pułkownik Trautman i prosi go o pomoc w tajnej misji (akcja filmu "Rambo III"). Po odmowie Johna, pułkownik wyrusza sam do Afganistanu, gdzie zostaje schwytany i uwięziony w radzieckiej bazie wojskowej. Johnny postanawia natychmiast pomóc przyjacielowi. Po zaciętej walce Rambo uwalnia pułkownika ale nie wraca z nim do Stanów.

Przez kolejne 20 lat Rambo mieszka w Tajlandii, gdzie odnalazł schronienie lecz nie spokój ducha. Ciszę przerywają amerykańscy misjonarze (akcja filmu "Rambo 4"), którzy Biblią i kilkoma bandażami chcieliby zbawić świat, a konkretnie Birmę - obecnie strefę wojny, gdzie rządzi Junta. Zamknięty w sobie i zgorzkniały Johnny odmawia im pomocy, jednak pod wpływem trzepoczących rzęs Sary Miller podwozi ich swą łajbą do strefy birmańskiej śmierci. Tam misjonarze zostają pojmani. Rambo, jako żołnierz powołany do niesienia śmierci wrogom i ratowania uciśnionych, postanawia odpowiedzieć na apel pastora proszącego o pomoc. John wyrusza w akcję ratunkową, kończącą się sukcesem. Po odnalezieniu i pogodzeniu się z własną tożsamością wraca do domu w USA. Historia Johna zatoczyła pełne koło.